Co je to tematická výuka?

Integrovaná tematická výuka - co to znamená?
Integrovaná = vše (obsah i dovednosti) se učíme ve smysluplném kontextu
Tematická = jedno téma propojuje všechny předměty

Američanka Susan Kovalik vydala v devadesátých letech 20. století knihu ITI: The Model, Integrated Thematic Instruction.

Metoda ITV (integrované tematické výuky) vychází z poznatků o fungování lidského mozku.

Kovaliková popsala způsob učení, kdy je základem jedno téma rozvedené do rozvětvujících se podtémat. Dílčí témata mohou být realizována v různých předmětech napříč výukou. V každém předmětu se k tématu přistupuje jinak, ale vždy tak, aby bylo využito osm (někdy se uvádí devět)  mozkově kompatibilních složek, kterými jsou nepřítomnost ohrožení, smysluplný obsah, možnost výběru, přiměřený čas, obohacené prostředí, spolupráce, okamžitá zpětná vazba a dokonalé zvládnutí (někdy se uvádí i pohyb při učení). Více o mozkově kompatibilních složkách zde.


Do češtiny přeložila knihu Susan Kovalikové psycholožka PhDr. Jana Nováčková, CSc. Vydává Spirála pod názvem Integrovaná tematická výuka - model.

PhDr. Jana Nováčková, CSc. se nyní věnuje lektorování v občanském sdružení Centrum pro mozkově kompatibilní vzdělávání - možná znáte její kurzy Respektovat a být respektován.


Co je cílem integrované tematické výuky?
Osvojení si znalostí a dovedností až na úroveň jejich aplikace v běžném životě. Pochopitelně se pracuje s individualitou žáka, proto se každý nenaučí stejné množství učební látky, ale jiný obsah na mistrném zvládnutí. Stěžejním ve výuce je tzv. klíčové učivo. To je rozpracováno do aplikačních úkolů.

Podstatou výuky je téma, v jehož rámci je smysluplně zařazena výuka všech předmětů. Kurikulum sestavuje učitel, na kterého jsou v tomto systému kladeny opravdu vysoké nároky. Výuka musí vždy vycházet ze zkušeností žáků a směřuje k využití v praktickém životě.

Kovaliková nepracuje s pěti smysly, ale rozšiřuje je na devatenáct. Čím více smyslů je do výuky zapojeno, tím efektivnější výuka je.

Více informací o integrované tematické výuce najdete např. zde:


Žádné komentáře:

Okomentovat